گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
خانه / وبلاگ / راهکار مرسدس بنز برای پیشگیری از تصادفات

راهکار مرسدس بنز برای پیشگیری از تصادفات

آن سوی مرزها، ایمنی خودروها بسیار مورد توجه قرار گرفته و هر ساله شاهد پیشرفت هایی در این بخش هستیم، طوری که دو نسل از یک خودرو از لحاظ ایمنی قابل مقایسه با همدیگر نیستند و نسل جدید به مراتب بهتر، امن تر و قابل اعتمادتر از نسل قبلی است. با بیر رباتیک همراه باشید.

ایمنی خودروها به دو دسته کلی تقسیم می شود

ایمنی فعال (Active Safety) و ایمنی غیر فعال (Passive Safety).

ایمنی فعال به مجموعه سیستم هایی اطلاق می شود که در پیشگیری از تصادف موثر هستند؛ مثل کروز کنترل تطبیق پذیر، کنترل چسبندگی و ترمز ABS.

ایمنی غیر فعال به مجموعه سیستم هایی گفته می شود که بعد از لحظه تصادف وارد عمل شده و در کاهش صدمات وارد شده به سرنشینان ایفای نقش می کنند؛ مثل کمربند ایمنی، ایربگ ها و نقاط جذب کننده ضربه. این روزها بحث ایمنی فعال بسیار مورد توجه خودروسازان قرار گرفته و کمپانی های پیشرو محصولات خود را با انبوهی از سامانه های مرتبط با ایمنی فعال روانه بازار می کنند.

برای کاهش سوانحی متداول، برخی از خودروسازان پا پیش گذاشته و سامانه ای را به منظور پیشگیری از آنها توسعه داده اند.

این سامانه که عموما با نام LKAS) Lane Keeping Assist System) شناخته می شود، وظیفه دارد به رانندگی در بین خطوط کمک کرده و از تغییر مسیرهای ناخواسته و نامطمئن جلوگیری کند.

نحوه عملکرد اجزای این سامانه به فاکتورهایی مثل قیمت خودرو و روش اجرا وابسته است.

نمونه های موجود بر روی خودروهای ارزان قیمت معمولا فقط به اخطار هنگام خروج ناخواسته از مسیر بسنده می کنند. این اخطارها ممکن است به صورت صوتی، تصویری و یا لرزش فرمان باشد.

اما نمونه های موجود بر روی خودروهای گران قیمت و لوکس علاوه بر این اخطارها، ممکن است وارد عمل شده و اقداماتی را در جهت جبران خطای راننده انجام دهند.

سیستم های ایمنی موجود بر روی خودروهای مرسدس بنز آنقدر متعدد و زیاد است که شاید پرداختن به LKAS و نقشی که این سامانه در تعامل با سایر سیستم ها ایفا می کند، به تنهایی موضوع یک مقاله جداگانه باشد.

2014-Lexus-LS-lane-assist-overlay-safety-1204x677-IL46112

همزمان با رشد دنیای دیجیتال، صنعت خودرو نیز در سالیان گذشته پیشرفت چشمگیری داشته است. در سال های اخیر این دو همگرایی بیشتری با یکدیگر پیدا کرده اند و اصطلاحاتی از قبیل نمایشگر لمسی، رابط کاربری و ژست های کنترلی که پیش از این فقط در دنیای دیجیتال مرسوم بود وارد کابین خودروها شده است.

اگر دقیق تر به خودروهای امروزی و عملکرد آنها بنگریم در دل هر کدام از آنها کامپیوتری پیشرفته خواهیم دید که با بررسی داده های دریافتی از حسگرهای گوناگون، راننده را در مواقع حساس یاری می کنند.

خودروهای این دهه از لحاظ ایمنی و فناوری های به کار رفته قابل قیاس با خودروهای دو دهه پیش نیستند. مسلما تحقیقات و آزمایش های کمپانی های پیشتازی مثل مرسدس بنز در این امر بی تاثیر نبوده است، چرا که مدام استانداردهای جدیدی را در زمینه ایمنی تعریف کرده و انتظارات موجود از یک خودروی ایمن را بالاتر می برند.

نتایج تحقیقات و آزمایش های این کمپانی ها که با صرف میلیون ها دلار حاصل شده، توسط سایر خودروسازان بزرگ و کوچک به نوعی الگوبرداری شده و میانبری می شود برای پیشرفت کم هزینه آنان. به هر حال هر چه باشد ستاره درخشان آسمان صنعت خودرو و رقبای هم پای او نعمتی برای مردم به شمار می روند.

چنانچه تلاش های آنان فقط باعث نجات جان یک نفر شود، یک زندگی در مسیر هستی حفظ خواهد شد؛ چیزی که درک ارزش آن ممکن است برای برخی ها صرفه اقتصادی نداشته باشد.

منبع : دیجیاتو

کانال تلگرام بیر رباتیک

درباره Ahrovani Hadi

مشاهده بیشتر

-sgURvz6

اکتیو پایتون

اکتیو پایتون: در اکتیو پایتون محبوب ترین بسته های پایتون برای علم داده(Data Science)، یادگیری ماشین، …

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

با خبر سازی از
avatar

wpDiscuz