گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
خانه / ربات های پرنده / مقایسه ی باطری های LiHv-4.35 v و LiPo-4.20vبرای مولتی روتورها

مقایسه ی باطری های LiHv-4.35 v و LiPo-4.20vبرای مولتی روتورها

باطری LiHV چیست؟

LiHv یا HVLi مخفف “لیتیم پلیمر با ولتاژ بالا” می­ باشد. این باطری­ ها مشابه باطری­ های LiPo هستند با این تفاوت که می­ توان تا 4.35 ولت در هر سلول بطور مطمئن آنها را شارژ کرد. وقتی باطری­ های LiHv را مانند باطری­ های LiPo استاندارد تا  4.20 ولت درهرسلول شارژ می­ کنید دارای کارایی مشابه باطری هایLiPo  می­ باشند.

 گرچه با شارژ کامل آنها تا  v4.35 درهر سلول می­ توان به برتری های زیر دست یافت:

با شارژ کامل باطری های HVLi می­ توان به ولتاژ بالاتری نسبت به باطری­ های LiPo دست یافت (در هر 4s،ولتاژ باطری­ هایHVLi  17.4ولت و ولتاژ باطری­ هایLiPo  16.8 ولت می­ باشد) بنابراین از لحاظ نظری در RPM بالا موتورهای شما سخت تر کار می­ کنند و کواد شما می­ تواند سریعتر پرواز کند.

دوما، در وزن یکسان باطری­ هایLiHv دارای قابلیت نگهداری انرژی بیشتری نسبت به باطری­ های  LiPo می باشند  در نتیجه مدت زمان پرواز بیشتری خواهید داشت. هیپریون(شرکت سازنده باطری­های HVLi)افزایش ظرفیت 10درصدی این باطری­ ها را به نسبت باطری­ های LiPo در سایز و وزن یکسان ادعا می­ کند. و بعنوان مورد آخر، باطری های HVLi با کیفیت خوب در تراتل بالا دارای جریان ولتاژ  پایین می­ باشند.

آیا می­ توان باطری­ های LiPO معمولی را تا V 35شارژ کرد ؟

 آیا باطری­ های معمولی LiPo قابلیت شارژ شدن تا ولتاژ 4.30 یا حتی تا ولتاژ4.35 را برای بدست آوردن نیرو و زمان پرواز طولانی­ تر دارا هستند؟ جواب این سوال خیر می­ باشد و این کاری بسیار خطرناک بوده و حتی می­ تواند به خاطر ترکیبات شیمیایی متفاوت سلول های باطری موجب آتش سوزی گردد.

چگونه باطری­ های HVLi را شارژ کنیم؟

قبل از خرید باطری­ های HVLi باید شارژر خود را از نظر قابلیت شارژ اینگونه باطری­ ها مورد بررسی قرار دهیم زیرا هر شارژری قابلیت شارژ HVLiها را دارا نمی­ باشد. برخی از شارژرها دارای گزینه­ ای جهت شارژ باطری­ های نوع HVLi نمی­ باشند اما اجازه­ ی شارژ شدن سلول­ های باطری را در ولتاژهایی بالاتر از 4.3ولت را فراهم می­ کند. بهتر است از شارژری استفاده کنید که دارای تنظیمات ویژه­ ی باطری­ های LiHV باشد، به عنوان مثال می­ توان IMAX X150 را نام برد. نباید باطری­ های HVLi  را با باطری­ های LiPo استاندارد به طور همزمان با یک شارژر، شارژ کنید. در صورت شارژ بیش از اندازه ­ی LiPo خطر آتش سوزی وجود دارد. بصورت کلی شارژرها توانایی تشخیص نوع اتصال باطری ها HVLi  و یا LiPo را ندارند پس دقت کافی را در انتخاب­ شارژر مناسب بکارگیرید.

تست باطری­ های HVLi

 در مقایسه ی باطری­ های LiHV با باطری های LiPoمعمولی با ظرفیت یکسان، باطری­ های LiHV به سبب انرژی بالایی که بخاطر وزنشان دارند کوچکتر و سبکتر می­ باشند.

  • هیپریون 4S 1800Ah 40C-178g
  • تورنیگی نانو-تک 4S 1800mAh 65C-228g

باطری 1

ودر اینجا دسته­ ی کوچک­ تر 1400mAh را مشاهده می­ کنید.

باتری2

  • هیپریون 4S 1400mAh-142g
  • درونلب 4S 1500mAh-157g

 باطری3

تست و مقایسه­ ی باطری­ های HVLiوLiPo

 با کمک تنظیمات KISS FC+KISS ESC 24 ، قادر به مشاهده ولتاژ و چگونگی کشیده شدن جریان همزمان با پرواز کواد می ­باشیم.

باطری4باطری5

در بالا می توان نتیجه تست و مقایسه هیپریون 4S 1800mAhو تورنیگی نانو-تک 4S 1800mAh  را به صورت جدول و نمودار مشاهده کرد. تست را در دو مرحله انجام شده است، ابتدا فقط کواد را معلق نگه داشتم، و سپس با سرعت متوسط به بالا متعادل نگه داشتم.

تست معلق ماندن

در این بخش از تست، کواد را بصورت معلق در یک­جا نگه داشته و فقط زمانی آنرا فرود می­ آوریم که میزان جریان مصرفی آن به حداکثر ظرفیت تخصیص داده شده به باطری برسد.

  • هیپریون: 10:45
  • تورنیگی: 9:09

انتظار میرفت که کواد ها با باطری­ های متفاوت در زمان مشابه ای فرود آیند زیرا هر دو دارای ظرفیت برابر 1800  mAh می­ باشند ولی این چنین نشد. باطری شرکت هیپریون در حدود 96 ثانیه بیشتر  به حالت معلق ماند و این­گونه به نظر می­ رسد که این تاخیر بخاطر سبک بودن 50 گرمی هیپریون می­ باشد و موتورها به همین خاطر است که برای معلق ماندن جریان کمتری می­ کشند. نمودار توان، صحت این قضیه را نمایش می­ دهد و شما می­ توانید ببینید که کواد باید برای معلق ماندن با وزن بیشتر باید توان بیشتری صرف کند.

مورد دیگری که باید مورد توجه قرار بگیرد ولتاژ باطری­ ها در کل چرخه­ ی دشارژ می­ باشد. ولتاژ HVLi در شروع بالاتر از LiPo می­ باشد اما با حرکت به سمت نیمه­ ی دوم پردازش با شیبی ملایم به سمت LiPo  نزدیک می­ شود. نکته­ ی جالب اینجاست که بعد از کشیدن جریان mAh1800 ازTurnigy Nano-Tech هنوز دارای ولتاژ بالای 14.4 ولت (3.6 ولت به ازای هر سلول)بود.

باطری6

تست پرواز سریع

 این تست بطور مداوم با تراتل %70 تا %80 پرواز را انجام داده است.  ولتاژ بالا پاسخ­دهی و سرعت کواد  را بهبود بخشیده است. با مشاهده ­ی نمودار توان در می­ یابید که کواد می­ تواند از LiHV نیروی بیشتری را نسبت به LiPo  بکشد. گرچه متوجه پیشرفت چندانی در زمان پرواز در مقایسه با Nano-Tech lipO نمی ­شویم، شاید این مورد به خاطر فشار زیاد به کواد می باشد.

با بالا بودن ولتاژ در ابتدا نتایج مشابه تست معلق ماندن را مشاهده کردیم، اما با حرکت بسوی انتهای تست همگرایی بوجود آمد. که حاکی از آن است که باتری RPM بالاتر و جریان ولتاژ کمتری را به موتور انتقال می­ دهد به لطف ولتاژ داخلی بالاتر، اما ممکن است عملکرد مشابه LiPo را در قسمت دوم داشته باشد. باید به این نکته به هنگام انجام مسابقات استقامت توجه کنید، که باید زمان تعویض باتری را تعیین کنید.

*توجه کنید که در تست انجام شده به خاطر عدم وجود باطری جدید از نوع Turnigy از باطری با عمر یک سال جهت بررسی استفاده شده است.

باطری7

HVLi در عینک ­های Fatshark

در این قسمت یک بسته  HVLi2S را که برای عینک­ های  Fatshark FPV 2S 1300 mAh 2C-4C طراحی شده است را تست کرده­ ایم. آنها دقیقا همانند باتری هایLipo  می­ باشند اما باتری HVLi قادر است انرژی بیشتری را برای این عینک  برای مدت زمان بیشتری تامین کند.

باطری8

باتری های 3×25 زیر را تست کرده ام و نتایج به شرح زیر می­ باشند:

Fatshark 2S 1000mAh (Stock Lipo)0:50:10

Turnigy 2S 1300mAh: 2:37:26

Hyperion HvLi 2S 1300mAh: 2:52:42

بسیار تاثیرگذار است که Hyperion قادر است بطور مداوم تقریبا 3ساعت انرژی عینک ها را تامین کند.

باطری9

توجه کنید که این نوع باتری را برای شارژ آسانتر در باتری­های عینک ها بکار برده ایم.

باتوجه به اطلاعات خوبی که در مورد باطری های LiHvپیدا کردیم, می­ توان گفت که بهتر از باطری­ های قدیمیLiPo بخصوص در کوادهای مسابقه­ ای می­ باشند.

کانال تلگرام بیر رباتیک

درباره MJafari

من میلاد جعفری، دانش آموخته رشته هوش مصنوعی و مشتاق علم و فضای بیکران هستی می باشم.

مشاهده بیشتر

اراده

با آلتر آشنا شوید؛ رباتی که به اراده خود عمل می کند

به نظر می آید باید پذیرفت که جهش بزرگ بعدی دانش بشری در حوزه هوش مصنوعی به وقوع …

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

با خبر سازی از
avatar

wpDiscuz