گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
خانه / برنامه نویسی ++C / برای شروع برنامه نویسی ++C چه نکاتی را باید بدانیم؟

برای شروع برنامه نویسی ++C چه نکاتی را باید بدانیم؟

برای شروع برنامه نویسی ++C چه نکاتی را باید بدانیم؟

  • فرق زبان ++C با دیگر زبان ها در اولین قدم در چیست و چه چیزی این زبان را متمایز میکند؟
  • چگونگی طراحی رابط کاربری در ++C ؟
  • کارائی و سرعت پروژه های ++C نسبت به دیگر زبان ها چگونه است؟
  • سکوهای قابل پشتبانی توسط ++C کدامها هستند؟
  • کتابخانه های زبان ++C چیست و چگونه باید از آن ها استفاده کرد؟
  • محیط های برنامه نویسی ++C چگونه است و چگونه باید از آن ها استفاده کرد؟

همراه بیر رباتیک باشید.

فرق زبان ++C با دیگر زبان ها در اولین قدم در چیست و چه چیزی این زبان را متمایز میکند؟
در جواب باید بگوییم مهمترین فرقی که در این زبان وجود دارد پایه و اساس آن است که یکی از مهمترین و پیشرفته ترین زبان های موجود در خانواده C بشمار می آید، بنابراین سرسختی و قدرت این زبان همچون پدران خود مانند C و Assemble هنوز هم پابرجاست و این امریست طبیعی پس متمایز بودن این زبان را میتوان به خانواده آن یعنی C ربط داد که از زبان های مادر به حساب می آیند.

چگونگی طراحی رابط کاربری در ++C ؟
برخلاف زبان های انحصاری مایکروسافت که در محیط Visual Studio به صورت پیشفرض بر پایه دات نت دارای محیط و ابزار های طراحی هستند در ++C به خاطر نامحدود بودن و کاملا آزاد بودن انتخاب سبک و سلیقه کتابخانه های برای این کار فراهم شده است که میتوان با استفاده از آن ها اقدام به طراحی رابط های قدرتمندی که حتی بهتر از رابط های موجود در #C عمل میکند پرداخت برای مثال کتابخانه های قدرتمندی با نام های Qt و wxwidget وجود دارند که میتوان توسط این کتابخانه های رابط های کاربری جذاب و کاملا زیبا را فراهم نمود که از فناوری های برتری مانند JavaScript , HTML5 , CSS و QML نیز پشتیبانی میکنند پس پاسخ این که با ++C فقط میتواند در محیط های کنسولی برنامه نوشت و این زبان فقط برای کنسول است کاملا اشتباه است. برای مثال هم تمامی پروژه های بزرگ و قدرتمند که دارای رابط کاربری مورد قبولی هستند تحت همین زبان پیاده سازی شده اند؛ یک نتیجه کلی بر اساس تجربه فردی: پشینهاد من این هستش که با داشتن کتابخانه های GUI مانند Qt یا wxwidget میتوانید با سرعت بسیار زیادی اقدام به طراحی پروژه کنید حتی سریعتر از محیط های دات نتی و این مشکل زمانبر بودن طراحی توسط ++C را کاملا حل میکند که شامل ابزار ها و مواردی برای طراحی سریع می باشد.

کارائی و سرعت پروژه های ++C نسبت به دیگر زبان ها چگونه است؟
یکی از مهمترین مزیت های این زبان Native بودن آن است یعنی دقیقا برخلاف زبان های دیگری همچون #C که Managed به شمار می آیند متکی سیستم عامل نیست برای همین سرعت و کیفیت در خروجی این زبان بسیار متفاوت و غیر قابل مقایسه با پروژه های نوشته شده توسط دیگر زبان هاست برای مثال شرکت های بزرگی همچون NASA برای تحلیل و پردازش پروژه های عظیم خود توسط این زبان اقدام میکنند در غیر اینصورت پردازش و دریافت خروجی با سرعت و کیفیت قابل قبول کمی دشوار است یا برای مثال خود سیستم عامل و همچنین پروژه های بزرگی مثل 3Dsmax و یا دیکر نرم افزار های سنگین تماما توسط این زبان پیاه سازی میشوند پس اگر در ذهنتان به پروژه ای بزرگ فکر میکنید ++C بهترین انتخاب است.

سکوهای قابل پشتبانی توسط ++C کدامها هستند؟
همانطور که به نکته ای قبلا اشاره کردم یکی از مزیت های این زبان مستقل از پلتفرم بودن آن است زیرا توسط این زبان به راحتی میتوان برای محیط های ویندوز , لینوکس , مکینتاش , اندروید , آی او اس و دیگر سیستم عامل های موجود کد نویسی کرد و این در نوع خود بی نظیر است! بنابراین اگر در ذهنتان پروژه ای دارید که علاوه بر سیستم عامل دلخواه شما در دیگر سیستم عامل ها اجرا شود باید به فکر زبان ++C باشید.

کتابخانه های زبان ++C چیست و چگونه باید از آن ها استفاده کرد؟
یکی از جذابترین مزیت های این زبان وجود کتابخانه های بی نظیر و قدرتمندش است که طبق نیاز میتوان آن هارا یافت و بر اساس سلیقه و هدف از آن ها استفاده کرد برای مثال پروژه ای که در دات نت نوشته میشود فقط بر پایه دات نت است ولی در زبان Cpp چنین محدودیتی نداریم نه تنها از قبل کلاس ها و توابعی توسط کتابخانه ها ارائه شده بلکه شرکت ها و موسساتی هستند که به صورت انحصاری میتوانند کتابخانه هایی را برای این زبان منتظر کنند. پس دلیل اینکه در محیط Visual Studio طراحی و پیاده سازی رابط کاربری به راحتیه #C نیست استفاده از کتابخانه های Win32 و.. میباشد که کاملا در انحصار ویندوز هستند و فقط در محیط ویندوز قابل اجرا میباشند چون سیاست مایکروسافت به گونه ای بوده که برای تولید نرم افزار های خود کاربران را به سمت زبان های انحصاری خودش جذب نماید دریغ از آن که برنامه نویسان اطلاعات کافی در این رابطه داشته باشند که حتی خود مایکروسافت برای تولید نرم افزار های قدرتمند و معروفش از خود ++C استفاده میکند. بنابراین برای رفع محدودیت و وابستگی پیشنهاد میکنیم به سمت کتابخانه های رسمی ++C بروید نه کتابخانه های انحصار طلبانه شرکت ها که شما را مجبور خواهد کرد فقط در آن زمینه و برای آن شرکت کار کنید. در واقع یکی از مزیت های ++C این است که به شما میگوید زحمتی که میکشید برای همگان انتشارش کنید نه فقط یک هدف !

محیط های برنامه نویسی ++C چگونه است و چگونه باید از آن ها استفاده کرد؟
برای استفاده از محیط های برنامه نویسی نسبت به نوع سیستم عامل خود میتوانید اقدام کنید مثلا در ویندوز همین Visual Studio یکی از پرکاربرد ترین محیط های برنامه نویسی است و میتواند ++C را پشتیبانی کند ولی باید دقت کنید که پروژه خود را از نوع کتابخانه های MS ایجاد نکنید در اینصورت مسیر را اشتباه رفته اید! بنابراین پیشنهاد ما محیط های انحصاری و مخصوص ++C میباشد برای مثال محیط هایی همچون : NetBeans, Code::Blocks , JetBrains , Eclipse , Qt Creator و.. میباشند که در بین اینها بهترین و مدرنترینشان Qt Creator است که علاوه بر ویندوز شما میتوانید بر روی محیط های Mac OS X و Linux پروژه های خود را ایجاد و در بین محیط های سوئیچ و توسعه دهید؛ لازم بذکر است توسط این محیط نیز میتوانید برای تمامی سیستم عامل ها خروجی بگیرید پس بهترین انتخاب از نظر Cross Platform نیز میباشد.

qtcreator-frontpage

کانال تلگرام بیر رباتیک

درباره Ahrovani Hadi

مشاهده بیشتر

arducopter simulation

شبیه سازی اتوپایلوت و تشخیص کد های Aruco

ویدئوی پیوست شده شبیه سازی اتوپایلوت ardupilot با شبیه ساز gazebo را نشان میدهد. این …

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

با خبر سازی از
avatar

wpDiscuz