گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
خانه / رسپبری پای / آموزش رسپبری پای (1)

آموزش رسپبری پای (1)

آموزش رسپبری پای
لوگو رسپبری پای
لوگو رسپبری پای

معرفی:

شروع آموزش رسپبری پای، با توجه به حجم نسبتاً طولانی، مقدمه ایست بر فعالیت های بیشماری که بر روی این برد قابل انجام است. رسپبری پای مسیر توسعه ی پروژه ی شما را دگرگون میکند. هم اکنون می توانید همراه آموزش رسپبری پای باشید.

تا پایان آموزش های رسپری پای، به روز آوری مطالب به صورت هفتگی خواهد بود. می توانید مطالب و پیشنهادات خود را برای هر چه کامل تر شدن آموزش برای ما ارسال کنید:

(ahravan@hotmail.com)

آموزش رسپبری پای ( اول (شما اینجا هستید) | دوم | سوم | ادامه)

شروع:

در هنگام خرید رسپبری پای، معمولا همراه آن حافظه ی SD فروخته نمی شود، این حافظه اهمیت دارد زیرا که رسپبری پای سیستم عامل خود را در آن نگهداری میکند و شما نیز اسناد و اطلاعات خود را در آن ذخیره می کنید. البته نگران نباشید اگر حافظه و سیستم درونش را به همراه دارید بهتر است قبل شروع کار آن را پاک کرده و سیستم عامل به روز را از سایت دانلود کنید. اگر حافظه SD را جداگانه تهیه کرده اید بعد دانلود آخرین نسخه ی سیستم آن را بر روی حافظه ی مورد نظر خود را بارگذاری کنید.

نکته ای قبل شروع: در انتخاب حجم حافظه SD دقت کنید، زیرا انتخاب حافظه SD با حجم زیاد به اندازه ی انتخاب حافظه با حجم کم دردسر ساز است، در هر صورت شما در پروژه ی خود نیاز خواهید داشت از حافظه ی خود چندین بار نسخه ی پشتیبان تهیه کنید، در این صورت نیازمند فضایی آزاد کافی بر روی سیستم PC خود خواهید بود، انتخاب حجم حافظه کم هم احتمال پر شدن فضای پارتیشن را به همراه دارد.

↵ چه چیزی نیاز دارید؟ به دلیل اینکه حافظه SD حکم هارد دیسک برد رسپبری پای را دارد، در صورت امکان پر سرعت ترین نوع حافظه را برای آن انتخاب کنید. به تصویر زیر نگاه کنید، کارایی SD/eMMC را مقایسه کنید.

کارایی SD/eMMC
کارایی SD/eMMC
SD-class10 SD-UHS1 eMMC 5.0
سرعت نوشتن MB/s 8.5 10.8 39.3
سرعت خواندن MB/s 18.9 35.9 140

از نظر حجم حافظه SD حداقل 4GB حافظه مورد نیاز است.

حافظه SD
حافظه SD

↵ چه انتظاری باید داشته باشید؟ در گام اول میزان پردازشی که رسپبری پای میتواند داشته باشد را بسنجید و پروژه خود را بر اساس آن برنامه ریزی کنید، انتظار پردازش فوق العاده همچون یک پردازنده ی دسکتاپ از رسپبری پای منطقی نخواهد بود.

محک پردازنده ی رسپری پای
محک پردازنده ی رسپری پای
محک رسپری پای در مقابل Odroid
محک رسپری پای در مقابل Odroid

 

↵ آیا رسپبری پای بهترین است؟ رسپبری پای برای انجام پروژه ها بدون درد سر و سریع عالی است، تردید نکنید منابع آموزشی کافی در دسترس خواهید داشت و اتفاقات پیش بینی نشده برای شما رخ نخواهد داد. ولی آیا بهترین انتخاب را کرده اید؟ جواب این سوال بستگی به پروژه ی شما دارد، ولی اصول برد های توسعه لینوکس تقریبا یکسان است پس نگران نباشید.

انتخاب سیستم عامل و توزیع مورد نظر:

بعد تهیه ی حافظه، باید فایل Image بر روی حافظه نوشته شود، این فایل حاوی سیستم عامل و فایل های لازم برای راه اندازی است. به اصطلاح واژه ی نصب سیستم عامل برای آن به کار برده میشود ولی فرآیند آن با مراحل یک سیستم PC کمی تفاوت دارد.

فلش یا firmware اصطلاح هایی اند که برای فایل Image به کار برده میشود. این فرآیند مشابه نصب سیستم عامل در گوشی های موبایل است، مجموعه ی ای آماده در فایل Image گردآوری شده و تنها کافی است بر روی برد توسعه یا موبایل انتقال داده شود. تنها نکته مهم تطبیق فایل Image با برد توسعه یا موبایل است که تنها در اینصورت نتیجه موفقیت آمیز خواهد شد.

شما میتوانید به فایل های Image رسمی یا غیر رسمی دسترسی داشته باشید، ولی توصیه استفاده از Image های رسمی است.

در گام بعدی توزیع های سیستم عامل برای رسپبری پای را مورد بررسی قرار می دهیم.

کانال تلگرام بیر رباتیک

درباره Ahrovani Hadi

مشاهده بیشتر

-sgURvz6

اکتیو پایتون

اکتیو پایتون: در اکتیو پایتون محبوب ترین بسته های پایتون برای علم داده(Data Science)، یادگیری ماشین، …

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

با خبر سازی از
avatar

wpDiscuz