گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
خانه / الکترونیک / استپر موتور چیست؟ چرخ دنده ها

استپر موتور چیست؟ چرخ دنده ها

استپر موتور

استپر موتور چیست؟ بخش اول را ببینید

چرخ دنده ها:

استفاده از چرخ دنده برای دستیابی به دقت بالاتر در موقعیت استپر موتور است. یک دنباله چرخ دنده 32:1 اگر به خروجی یک موتور با 8-استپ اتصال یابد نتیجه موتور با 512 استپ خواهد بود.

دنباله ی چرخ دنده همچنین گشتاور موتور را افزایش می دهد، بعضی از موتور های کوچک نیز همراه چرخ دنده به گشتاور مناسبی دست می یابند. اما عامل مهم در این میان سرعت است. موتور های استپر معمولا به کاربرد هایی با RPM کم محدود اند.

استپر موتور
استپر موتور

استایل شفت:

استایل شفت استپر موتور
استایل شفت استپر موتور

چیز دیگری که مورد توجه است این است که موتور چگونه با سیستم درایو ارتباط برقرار میکند. موتورهای موجود با تعدادی استایل شفت قابل دسترس اند:

  • گرد یا شفت (D):

این نوع با ابعاد متنوع با قطر استاندارد و تعداد زیادی قرقره، چرخ دنده و کوپلر های شفت استاندارد ساخته شده است. این نوع شفت یک لبه پهن برای جلوگیری از لغزش دارد. این نوع شفت زمانی مطلوب است که گشتاور زیادی مد نظر باشد.

  • شفت چرخ دنده ای:

بعضی شفت ها به همراه دندانه های چرخ دنده بر رویشان هستند. این شفت به همراه ماژول متناسب جفت برای انتقال گشتاور به کار گرفته می شوند.

  • شفت Lead-Screw:

موتور ها با شفت lead-screw برای ساختن محرک های خطی استفاده می شوند. سایز کوچک این موتور ها را در دیسک گردان برای تعیین موقعیت هد میتوانید بیابید.

سیم بندی:

سیم بندی های متنوعی برای استپر موتور وجود دارد. برای هدف ما، سراغ استپر هایی می رویم که بتوانیم با راه انداز های متداول موجود آنها را به کار گیریم. استپر آهنربای دائم یا هیبرید به صورت دو قطبی 2-فاز یا تک قطبی 4-فاز.

قطب های استپر موتور
قطب های استپر موتور

سیم پیچ و فاز ها:

استپر موتور ممکن است به هر تعدادی سیم پیچ داشته باشد. اما این سیم پیچ ها در گروه هایی به عنوان فاز اتصال یافته اند. همه ی سیم پیچ ها در یک فاز باهم تحریک می شوند.

سیم پیچ و فاز استپر موتور
سیم پیچ و فاز استپر موتور

تک قطبی در مقابل دو قطبی:

راه انداز های تک قطبی، تحریک فاز ها را به همان شیوه انجام می دهند. یک اتصال به عنوان اتصال “مشترک” که همیشه اتصال منفی/زمین است، دیگر اتصالات همیشه مثبت است. راه انداز های تک قطبی می توانند توسط مدار بندی ساده ی ترانزیستوری ساخته شوند. تنها عیب گشتاور در دسترس کم به دلیل تحریک تنها نصف سیم پیچ ها در یک زمان است.

راه انداز های دو قطبی مدار بندی H-Bridge را برای معکوس کردن جریان فاز ها استفاده می کند. با تحریک فاز ها با پلاریته ی متناوب، تمام سیم پیچ ها میتوانند کار کنند تا موتور به چرخش در آید.

یک موتور دو فاز دوقطبی، دو گروه سیم پیچ دارد، یک موتور چهار فاز تک قطبی چهار سیم پیچ.  یک موتور دو فاز دو قطبی، 4 سیم دارد به طوری که برای هر فاز دو سیم خواهد بود، بعضی موتور ها سیم بعدی قابل تغییری دارند تا بتوان موتور را به صورت دوقطبی یا تک قطبی راه اندازی کرد.

موتور استپر 5 سیم

این شیوه برای موتور های تک قطبی کوچکتر متدال است، تمام سیم پیچ های مشترک با هم اتصال یافته و سیم پنج را تشکی داده اند. این موتور تنهات وسط راه انداز موتور تک قطبی قابل راه اندازی است.

موتور استپر 5 سیم
موتور استپر 5 سیم

موتور استپر 6 سیم

در این موتور فقط اتصالات مشترک دو جفت فاز یکی هستند، این دو سیم می توانند اتصال یافته و استپر موتور تک قطبی 5 سیمه را بسازند.

موتور استپر 6 سیم
موتور استپر 6 سیم

موتور استپر 8 سیم

موتور تک قطبی 8 سیمه فراگیر تر از بقیه موتور هاست، به چندین روش زیر میتواند راه اندازی شود:

  • تک قطبی چهار فاز

سیم مشترک ها به هم اتصال یافته و شبیه موتور 5 سیم

  • دوقطبی سری دو فاز

فاز ها به صورت سری اتصال یافته و شبیه موتور 6 سیم

  • دو قطبی موازی دو فاز

فاز ها موازی اتصال یافته، که عملا مقاومت و سلف نصف شده و نیازمند جریان دوبرابری برای راه اندازی است. مزیت این عمل گشتاوربیشتر و سرعت بالاتر است.

موتور استپر 8 سیم
موتور استپر 8 سیم
کانال تلگرام بیر رباتیک

درباره Ahrovani Hadi

مشاهده بیشتر

-sgURvz6

اکتیو پایتون

اکتیو پایتون: در اکتیو پایتون محبوب ترین بسته های پایتون برای علم داده(Data Science)، یادگیری ماشین، …

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

با خبر سازی از
avatar

wpDiscuz