گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
خانه / اسناد / انواع Endpoint
gI_76203_endPointLogoFINAL

انواع Endpoint

gI_76203_endPointLogoFINAL

پروتکل USB:

پروتکل USB از نوع باس Polled است،به این معنی تبادل تمامی داده ها توسط میزبان بنیان نهاده میشود. USB شامل چندین لایه های پروتکل است که داده ها توسط مجموعه ای خطوط منطقی که Pipes نامیده میی شود انتقال داده می شود.دو نوع Pipes موجود است:

 • Stream pipes:

فرمت شناخته نشده ای برای USB است،می تواند توسط میزبان یا وسیله کنترل شود.جریان داده جهت از پیش تعریف شده دارد،این نوع انتقال Bulk ، Isochronous ، Interrupt را پشتیبانی میکند.

 • Message pipes:

فرمت شناخته شده ای برای USB است،کنترل توسط میزبان صورت گرفته و خطوط پیام امکان جاری شدن داده را در دو جهت امکان پذیر می سازد و تنها از نوع انتقال Control پشتیبانی میکند.

بیشتر خطوط (لوله – Pipes) وقتی موجودیت می یابند که وسیله ی USB اتصال یافته باشد و سرعت سیگنال معین شده باشد،یک Pipe از یک بافر از میزبان سرچشمه گرفته و در وسیله به یک Endpoint ختم میشود.

transfermodel

Endpoint ها:

Endpoint ها می تواند به عنوان منابع یا سینک داده توصیف شوند،به عنوان  یک باس که میزبان مرکزیت آن است،Endpoint ها در انتهای کانال های ارتباطی قرار می گیرند.در لایه ی نرم افزار، راه انداز وسیله ی مورد نظر بایستی یک بسته ی اطلاعاتی به وسیله ی موردنظر ارسال نماید(به عنوان مثال Device EP1)،به عنوان اطلاعاتی که از میزبان خارج می شوند، در بافر خروجی EP1 جای میگیرد، فریمویر شما در فرصت کافی اقدام به خواندن این اطلاعات میکنند. اگر که بخواهد داده ای را برگرداند،تابع به سادگی نمی تواند به باس اطلاعاتی بنویسد درحالی که باس توسط میزان در کنترل است،بنابرین آن داده را در EP1 IN می نویسد که در بافر قرار گیرد تا زمانی که میزبان بسته ی IN در درخواست Endpoint داده ارسال کند.

تمام وسیله ها بایستی Endpoint صفر را پشتیبانی کنند، این Endpoint که تمام  درخواست های کنترل و وضیعت دستگاه ها در طول عملیات دستگاه ها بر روی باس دریافت می کند.

 • در اصطلاحات USB، عبارت Endpoint به نقاطی اطلاق می شود که داده وارد  و یا خارج می شود،یک Endpoint یک جهت جریان داده دارد،IN به عنوان ارتباط از وسیله به میزبان و OUT به عنوان ارتباط از میزبان به وسیله است.
 • یک Endpoint فقط می تواند یک جهت ارتباطی داشته باشد.
 • Endpoint 0 به عنوان حالت خاص ترکیبی از Endpoint 0 OUT و Endpoint 0 IN است که برای کنترل وسیله مد نظر است.
 • OUT همیشه به جهتی اطلاق می شود که از میزبان به سمت وسیله باشد و IN همیشه دارای جهتی به سمت میزبان است.

انواع Endpoint و یا Transfers or data flow:

از مشخصات عمومی باس سریال به چهار نوع انتقال/Endpoint تقسیم می شود:

 • کنترل انتقال(Control Transfers) معمولا برای پیکربندی یک وسیله ی USB بوده و الزام آور است که از Endpoint 0 IN/OUT استفاده شود.
 • وقفه ی انتقال(Interrupt Transfers) می تواند مواقعی که اطلاعات منظم فرستاده می شود استفاده شود،همانند وضیعت های به روزآوری.
 • همزمانی انتقال(Isochronous Transfers) تبادل اطلاعات همزمان همانند صوت و تصویر با پهنای باند معین و ثابت.
 • بدنه ی انتقال(Bulk Transfers) می تواند جهت ارسال داده زمانی که زمان بندی اهمیت نداشته باشد استفاده شود،به عنوان مثال پرینتر.

تراکنش ها،انتقال داده و اکثراً تشکیل شده از سه بسته است:

 1. بسته ی مشخصه (Token packet):به عنوان آغاز به تعریف نوع و جهت تراکنش اقدام میکند.
 2. بسته ی داده(Data packet):اطلاعات را حمل میکند.
 3. بسته ی وضیعت(Status packet):به اطلاع می رساند که آیا انتقال موفقیت آمیز بوده است یا نه.

در تراکنش، داده ی انتقال یافته خواه از میزبان به وسیله و یا از وسیله به میزبان است،توسط بسته ی مشخصه جهت معینی برای آن تعریف می شود، سپس منبع اقدام به ارسال بسته ی داده و یا اعلام نبودن داده می کند،معمولا مقصد توسط بسته ی وضیعت  پاسخ میدهد که موفقیت انتقال را گزارش خواهد داد.

pipemodel

بسته ها، می توانند از جزء های کوچک تر تشکیل شوند،هر بسته یک تعداد معین از بایت را در نرخ انتقال جاری انتقال می دهد،بسته ها توسط یک الگوی همزمانی(synchronization) شروع شده و به دنبال آن بایت بسته داده و در پایان توسط  سیگنال پایان انتقال (EOP) اتمام می شود.تمام الگو های بسته USB با بیت معنی دار کم ارزش در ابتدا انتقال می یابند،قبل و بعد آن باس در حالت بی کاری (idle) قرار دارد.

packetmodel

توزیع زمانی دسترسی باس:

برای اطمینان از همزمانی بین میزبان و توابع،USB باس را از نظر زمانی به بخش هایی با طول یکسان تقسیم میکند،برای باس ها با سرعت بالا و پایین،USB به زمان های 1 میلی ثانیه تقسیم می شود،این واحد ها فریم نامیده میشود.برای تشخیص جدایی فریم ها میزبان(Host) اقدام به ایجاد بسته های SOF در ابتدای هر فریم می کند،SOF به عنوان شروع-هر-فریم معین کننده ی شروع و پایان هر فریم خواهد بود.Usbframes

بنابرین SOF ها باس USB را به بخش هایی تقسیم کرده که هر خط لوله به بخش هایی از فریم اختصاص می یابد،برای USB های سرعت بالا امکان تقسیم بندی های متفاوت نیز وجود دارد،می توان به جای 1ms ، به 8 قسمت دیگر تقسیم کرئ و به فریم هایی با زمان 125us دست یافت.

startofframe

 نظرات خود برای تکمیل و یا اصلاح مطلب اعلام نمایید.

لینک ها :: Universal_Serial_Bus | Wiki | Keil | Beyondlogic

کانال تلگرام بیر رباتیک

درباره Ahrovani Hadi

مشاهده بیشتر

-sgURvz6

اکتیو پایتون

اکتیو پایتون: در اکتیو پایتون محبوب ترین بسته های پایتون برای علم داده(Data Science)، یادگیری ماشین، …

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

با خبر سازی از
avatar

wpDiscuz