گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
RGB-Alpha

کانال آلفا

RGB-Alpha

معرفی اولیه:

در گرافیک،بخشی از اطلاعات پیکس ها برای اطلاعات شفافیت (transparency) رزو شده است.سیستم های گرافیکی ۳۲ بیتی شامل چهار کانال می باشند،سه کانال ۸-بیتی برای رنگ قرمز،سبز و آبی (RGB) و یک کانال ۸-بیتی به عنوان کانال آلفا است.کانال آلفا در واقعیت یک پوشش یا (Mask) است و تعیین کننده ی چگونگی ادغام رنگ پیکسل ها با همدیگر زمانی که در ناحیه ای یکدیگر را پوشش می دهند و یکی بر روی دیگری قرار می گیرد.

اگر دقیق تر مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم که کانال ها لایه هایی از اطلاعات رنگ هستند،که می توانند RGB,CMYK,ALPHA  و یا اطلاعات نقطه ای رنگ (Spot Color) باشند.این لایه ها با Layers اشتباه گرفته نشوند (اگر چندی با نرم افزار های گرافیکی کار کرده باشند،با لایه های طراحی در طرح آشنا هستید)،کانال ها اطلاعات رنگ را نگه می دارند و هنگامی که با یکدیگر مخلوط می شوند اطلاعات را برای تولید رنگ اصلی ترکیب میکنند (به عنوان مثال ، آبی+زرد=سبز).

نمونه ای از استفاده از کانال آلفا
نمونه ای از استفاده از کانال آلفا

كانال آلفا:

كانال آلفا يك كانال اضافه است كه در حالت معمولي هيچ تاثيري بر ظاهر عكس ندارد. ولي در نرم افزار هاي گرافيكي كاربرد وسيع و مهمي دارد . اين كانال كه هميشه سياه و سفيد است، شفافيت كلي عكس را تعيين مي كند. به اين معني كه هر قسمتي از كانال آلفا كه سفيد باشد، عكس هم در آنجا پيداست و هر جايي از كانال آلفا كه سياه باشد عكس هم در آنجا ناپيداست. بديهي است هر جا كه كانال آلفا خاكستري باشد عكس هم در آنجا كم رنگ است و مقداري شفاف. مقدار شفافيت آن هم بستگي به تيرگي و روشني كانال آلفا دارد. قسمت هاي شطرنجي شفافيت عكس اصلي را نشان مي دهند به اين معني كه بجاي طرح شطرنجي، عكس يا موضوع دلخواهمان را قرار مي دهيم.

نمونه
نمونه

از آنجایی که کانال آلفا ۸ بیتی است،به این معنی که ۲۵۶ حالت ،سطح خاکستری از ۰ (سیاه) تا ۲۵۵ (سفید) را شامل می شود.بدیهی است که رنگ های سیاه نمایش زمینه را حذف کرده و رنگ های سفید باعث نمایش زمینه می شوند.

* کانالهای آلفا پیچیده می توانند فضای لازم برای ذخیره سازی را افزایش دهند.

بررسی در OpenCV :

معرفی ساختار نمونه :

C++: Mat imread(const string& filename, int flags=1 )

 

در تابع imread پارامتری های زیر برای flag ها موجود است:

 

  • >0 Return a 3-channel color image.

Note
In the current implementation the alpha channel, if any, is stripped from the output image. Use negative value if you need the alpha channel.

  • =0 Return a grayscale image.
  • <0 Return the loaded image as is (with alpha channel).

با توجه قرار داد های اعلان شده در اپن سی وی ، مقداری که تابع imread برمیگرداند به ازای مقادیر مثبت پرچم، شامل تصویری با سه کانال،برای مقدار 0 تصویر در حالت grayscale  و برای مقادیر منفی با کانال آلفا خواهد بود.

منابع:: we-r-here | webopedia | opencv

کانال تلگرام بیر رباتیک

درباره Ahrovani Hadi

مشاهده بیشتر

-sgURvz6

اکتیو پایتون

اکتیو پایتون: در اکتیو پایتون محبوب ترین بسته های پایتون برای علم داده(Data Science)، یادگیری ماشین، …

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

با خبر سازی از
avatar

wpDiscuz