گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
خانه / الکترونیک / استپر موتور چیست؟

استپر موتور چیست؟

استپر موتور
Stepper

استپر موتور یک موتور DC است که در گام هایی گسسته حرکت میکند. این موتور ها دارای چندین سیم پیچ هستند که در گروه هایی با عنوان “فاز” دسته بندی شده اند، با اعمال ولتاژ در یک توالی برای فاز ها، موتور در هر تغییر یک گام به حرکت در خواهد آمد.

با کنترل کامپیوتری گام ها می توان به  موقعیت بسیار دقیق  و یا کنترل سرعت دست یافت، به همین دلیل، استپر موتور انتخابی برای بیشتر کاربرد های دقیق کنترلی میباشد.

استپر موتور ها در سایز و استایل های متفاوتی عرضه می شوند، همچنین مشخصات الکتریکی متنوعی دارند، این آموزش – راهنمایی های لازم برای انتخاب موتور مناسب را در بر خواهد داشت.

استپر موتور
استپر موتور

استپر موتور برای چه کاربرد هایی مناسب است؟

  • موقعیت یابی (Positioning):

از آنجایی که استپر موتور در گام هایی دقیق که قابل تکرار هستند حرکت میکند، در کاربرد هایی که نیاز به موقعیت یابی دقیق هستند به عنوان مثال – پرینتر های سه بعدی، CNC، پلتفرم های دوربین و پلاتر های X و Y، بعضی از دیسک های گردان برای موقعیت خواندن/نوشتن هد – نسبت به انواع دیگر موتور ها برتری دارند.

  • کنترل سرعت (Speed Control):

افزایش دقیق حرکت، کنترل بسیار خوب سرعت چرخشیست که برای اهداف اتوماسیوت و رباتیک کاربرد دارد.

  • گشتاور در سرعت کم (Low Speed Torque):

موتور های DC معمولی در سرعت های کم گشتاور قابل توجهی ندارند، یک استپر موتور بیشترین گشتاور را در سرعت های کم دارد، بنابرین بهترین انتخاب برای کاربردهایی است که نیازمند سرعت کم با بیشترین دقت اند.

استپر موتور
استپر موتور

محدودیت های استپر موتور چیست؟

راندمان کم (Low Efficiency):

برخلاف موتور های DC ،مصرف جریان استپر موتور با بار متصل به آن ارتباطی ندارد، بیشترین جریان را هنگامی که در وضیعت بی باریست تحمل میکند، به همین دلیل در طول راه اندازی گرم می شود.

گشتاور محدود در سرعت بالا (Limited High Speed Torque):

به طور کلی، استپر موتور ها در سرعت های بالا گشتاور کمتری نسبت به سرعت های پایین تر دارند، بعضی از استپر موتور ها برای عملکرد بهتر در سرعت بالا بهینه سازی شده اند، اما باید توسط  راه انداز (Driver) مناسب برای این حالت راه اندازی شوند.

نبودن فیدبک (No Feedback):

برخلاف سرو موتور ها، بیشتر استپ موتور ها فیدبک درونی برای تعیین موقعیت خود ندارند، اگرچه  دقت مناسبی با راه اندازی در حالت حلقه-باز به دست می آید. مکان هایی که به اصلاح به آنها Home و یا سوئیچ گوییم، معمولا برای به دست آوردن موقعیت فعلی از مرجع مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع استپر موتور:

انواع مختلفی از  استپر موتور ها وجود دارد، بعضی از آنها راه انداز های خیلی به خصوصی نیازمندند، برای اهداف خودمان، استپر موتور هایی را در نظر می گیریم که قادر به راه اندازی با درایور های متداول باشند، آنها عبارتند از استپر آهنربای دائم یا ترکیبی (هیبرید)، که به صورت دو قطبی 2 فاز یا تک قطبی 4 فاز خواهند بود.

اندازه موتور:

یکی از اولین مواردی که برای کار با استپر موتور باید در نظر بگیریم اندازه ی استپر موتور خواهد بود،همانگونه که انتظار می رود موتور ها با سایز بالا امکان تحویل توان بالاتری دارند،استپر موتور ها در سایز هایی با ابعاد کوچکتر از 1cm تا موتور هایی با ابعاد بزرگ تر موجود هستند.

بیشتر موتور ها داراری درجه بندی گشتاور می باشند،این همان چیزی است که نیاز دارید بدانید آیا موتور قادر به انجام کاری که شما می خواهید هست یا نه!

موتور (NEMA 17) یک سایز متداول برای استفاده در پرینتر های سه بعدی و تولید CNC های سایز کوچک است. موتور های سایز کوچک کاربرد های فراوانی در زمینه های مختلف رباتیک و آنیماترونیک (animatronic) پیدا کرده اند، سایز های بزرگ انواع NEMA در ماشین های CNC متداول و صنعتی کاربرد دارند.

شمارش گام ها (استپ / پله):

مورد بعدی که در حین انتخاب باید مدنظر قرار گیرد، ریزولوشن و یا دقت برای تعیین موقعیت است، تعداد گام ها در هر محدوده تغییرات- 4 الی 400 است. معمولا گام های قابل شمارش 24، 48 و 200 می باشد.

این دقت اغلب با عنوان درجه در هر گام ( degrees per step) نشان داده می شود. یک استپر موتور  °1.8 معادل 200 گام بر دور می باشد.

دستیابی به وضوح بالاتر درقبال مبادله ی سرعت و گشتاور است، موتور ها با تعداد گام های زیاد در مقایسه با سایز های مشابه دارای سرعت کمتری میباشند، برای دستیابی به سرعت بیشتر در گام ها نیازمند چرخش موتور در گشتاور کمتر است که مشابه تعداد-گام های-کمتر موتور در سرعت یکسان می باشد.

↵ استپر موتور چیست؟ چرخ دنده ها (بخش دوم را ببینید) استفاده از چرخ دنده برای دستیابی به دقت بالاتر در موقعیت استپر موتور است. یک دنباله چرخ دنده 32:1 اگر به خروجی یک موتور با 8-استپ اتصال یابد نتیجه موتور با 512 استپ خواهد بود…

کانال تلگرام بیر رباتیک

درباره Ahrovani Hadi

مشاهده بیشتر

-sgURvz6

اکتیو پایتون

اکتیو پایتون: در اکتیو پایتون محبوب ترین بسته های پایتون برای علم داده(Data Science)، یادگیری ماشین، …

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه روشن "استپر موتور چیست؟"

با خبر سازی از
avatar

مرتب سازی بر اساس:   تازه ترین ها | قدیمی ترین | بیشترین تعداد رای
حمیدرضا
مهمان
حمیدرضا
5 ماه ها 15 روز ها مدت ها قبل

ممنون از مطالب خوبتون

wpDiscuz